U Srbiji izdato 10.000 elektronskih potpisa

Bez autora
May 16 2011

U Srbiji je do sada izdato više od 10.000 elektronskih potpisa. Ti elektronski sertifikati uglavnom su izdati preduzećima, koja ih koriste za plaćanje poreza, za transakcije sa Zavodom za zdravstveno osiguranje i za svakodnevne aktivnosti. Relativno mali broj građana je uzeo elektronski potpis. Razlog tome je još uvek mali broj usluga koje mogu da obave.Među građanima i dalje postoji i visoka doza nepoverenja prema ostavljanju ličnih podataka. Kao i svaki proces, i korišćenje elektronskih potpisa u početku ide vrlo sporo, a potrebno je i da se stvori "kritična masa i sa jedne i sa druge strane".

U Srbiji izdato 10.000 elektronskih potpisaU Srbiji je do sada izdato više od 10.000 elektronskih potpisa, izjavila je državna sekretarka za Digitalnu agendu Jasna Matić.

Ona je rekla da su ti elektronski sertifikati uglavnom izdati preduzećima, koja ih koriste za plaćanje poreza, za transakcije sa Zavodom za zdravstveno osiguranje i za svakodnevne aktivnosti.

"Relativno mali broj građana je uzeo elektronski potpis. Razlog tome je još uvek mali broj usluga koje mogu da obave", rekla je Matićeva i dodala da među građanima i dalje postoji i visoka doza nepoverenja prema ostavljanju ličnih podataka.

Prema njenim rečima, kao i svaki proces i korišćenje elektronskih potpisa ovaj u početku ide vrlo sporo, a potrebno je i da se stvori "kritična masa i sa jedne i sa druge strane".

"Institucije nemaju motiv da pružaju usluge ako ima malo korisnika, a ni korisnici nemaju motiv da nabavljaju elektronski sertifikat ako nema usluga", rekla je državna sekretarka za Digitalnu agendu Ministarstva kulture, informisanja i informacionog drustva Srbije.

Matićeva je navela da u Srbiji ima nekoliko načina za korišćenja usluga elektronske uprave, među kojima je jedan preko portala elektronske uprave www.euprava.gov.rs.

"Tu smo do sada imali preko 4.000 korisnika, uglavnom građana koji nemaju sertifikat, jer postoji jedan deo usluga koji se mogu koristi bez elektronskog potpisa", rekla je ona.

Veći deo usluga koristi se, prema rečima Matićeve, u Poreskoj upravi i u Agenciji za privredne registre, gde se, kako je istakla, najveći deo usluga preduzećima pruža upravo elektronski.

"To je najsigurniji način da elektronska uprava zaživi", rekla je državna sekretarka za Digitalnu agendu (www.digitalnaagenda.gov.rs).

Matićeva je istakla da je Ministarstvo unutrašnjih poslova počelo od skoro da obezbeđuje zakazivanja elektronskim putem za izdavanje ličnih dokumenata, a uskoro bi trebalo uz elektronski sertifikat da se lako i jednostvano dobijaju izvodi iz matičnih knjiga.

"Matičari koji sada prolaze obuku upravo su obučavani da se radi na taj nacin i da se koriste usluge elektronske uprave", rekla je ona.

Prema rečima Matićeve, elektronska trgovina u Srbiji je dosta slabo zastupljena, što je, kako je dodala, fenomen u celom regionu.

Elektronska trgovina u ukupnoj trgovini učestvuje sa manje od 10 odsto, rekla je ona, navodeći da je situacija dramatično drugačija nego u razvijenim zemljama, gde elektronska trgovina sve više napreduje.

Prema rečima Matićeve, generalno u Srbiji se i platne kartice slabo koriste i u toj oblasti se zaostaje za razvijenim zemljama Zapadne Evrope i za SAD.

Ona je istakla da u Srbiji domaćih prodavaca preko interneta ima relativno malo i dodala da postoji nekoliko servisa koji nude grupnu trgovinu, gde možete ostvariti bolje uslove kupovine nego kada kupijete sami.

"Da bi podstaklo eletronsku trgovinu idaćemo dva priručnika. Jedan je o tome kako kupovati, a drugi kako prodavati preko interneta, za one koji bi želele da postanu preduzetnici na internetu", rekla je državna sekretarka za Digitalnu agendu Jasna Matić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik